A Társaság

Tiszalöki Vízerőmű

Kiskörei Vízerőmű

Szervezeti adatok

Integrált irányítási rendszer

TiszalökI Vízerőmű

NAPKOLLEKTORok

 

Tiszavíz Vízerőmű Kft.

Napkollektor:

A napkollektor a napsugárzás hőenergiájának hasznosítását teszi lehetővé közvetett módon úgy, hogy a kollektor felületére beérkező napsugárzás mintegy 60%-át egy abszorber réteg segítségével a kollektor belsejébe koncentrálja.

Ennek hatására a kollektor házban lévő levegő felforrósodik, természetes úton keringeni kezd, és ezáltal a kollektor házban kígyózó csövekben lévő közvetítő közeget felmelegíti. Miután a közvetítő közeg felmelegedett, egy szivattyú megindítja a keringést a kollektor és a hőhasznosító egység hőcserélője között.

A hőhasznosító egység lehet egy használati melegvíz tároló, egy központi fűtés rásegítő vagy egy úszómedence vízmelegítője is.

A napenergia hasznosító berendezés, az időjárástól függően, naponta 200 liter +60°C hőmérsékletű használati melegvizet tud előállítani, melyet az üzemfenntartó műhely fizikai állományú munkavállalói napi zuhanyozásra használnak fel (4-5 fő).

A sík napkollektorok a műhely lapos tetős szerkezetén kerültek elhelyezésre, déli tájolással. A használati melegvíz tároló a meglévő 2db 200 literes villanybojlerrel lett sorba kötve, betáplálás felől nézve azok elé. Ezzel a kialakítással is biztosított a napenergiával felfűtött melegvíz hasznosítása, hiszen a villanybojlerek tápvizéül szolgál, amit napsütéses időjárás esetén már nem szükséges tovább fűteni.

Amennyiben a fogyasztás meghaladja a 200 literes napbojler kapacitását, a villanybojlerek „ráfűtenek”. A kollektorok és a hőhasznosító bojler közötti csővezetékben monopropilénglikol alapú, környezetbarát, nem mérgező, fagyálló folyadék kering. A keringtető szivattyút egy intelligens elektronika vezérli, mely a kollektor hőmérséklet és a bojler hőmérséklet közötti különbségre szabályozza a szivattyú fordulatszámát.

Tapasztalataink:

A 2011. július vége óta termelő berendezés eddigi üzemeltetési tapasztalatai azt igazolták, hogy a használati melegvíz előállításra fordított villamos energia mennyisége az üzembe helyezés óta eltelt időszakban a bázis időszakhoz képest kb. 38%-kal csökkent.

 

A berendezés főbb műszaki paraméterei:

Típus: sík napkollektor

Száma:  3 db

Teljes felülete: 6,0 m2

Maximális teljesítménye: 4,2 kW

A napenergia hasznosító berendezés a 2011. évben telepített üzemfenntartó műhelyi rendszerrel egyezően, az időjárástól függően, naponta 200 liter +60°C hőmérsékletű használati melegvizet tud előállítani, melyet a villamosüzemi munkavállalók napi zuhanyozásra használnak fel (3-4 fő).

A sík napkollektorok az irodaház lapos tetős szerkezetén kerültek elhelyezésre, déli tájolással. A használati melegvíz tároló a meglévő 1 db 200 literes villanybojlerrel lett sorba kötve, betáplálás felől nézve az elé. Ezzel a kialakítással is biztosított a napenergiával felfűtött melegvíz hasznosítása, hiszen a villanybojlerek tápvizéül szolgál, amit napsütéses időjárás esetén már nem szükséges tovább fűteni.

Amennyiben a fogyasztás meghaladja a 200 literes napbojler kapacitását, a villanybojler „ráfűt”. A kollektorok és a hőhasznosító bojler közötti csővezetékben monopropilénglikol alapú, környezetbarát, nem mérgező, fagyálló folyadék kering. A keringtető szivattyút egy intelligens elektronika vezérli, mely a kollektor hőmérséklet és a bojler hőmérséklet közötti különbségre szabályozza a szivattyú fordulatszámát.

Tapasztalataink:

A 2012. júniusától termelő berendezés eddigi üzemeltetési tapasztalatai azt mutatják, hogy a rendszer július és augusztus hónapokban csaknem teljes mértékben kielégíti a villamosüzem használati melegvíz igényét és az eddigi adatok alapján, éves viszonylatban 55%-os megtakarítást eredményezett.

 

 

A Tiszalöki Vízerőmű irodaházi napkollektor rendszerének ismertetése:

A Tiszalöki Vízerőmű üzemfenntartó műhelyi napkollektor rendszerének ismertetése:

A berendezés főbb műszaki paraméterei:

Típus: sík napkollektor

Száma: 3 db

Teljes felülete: 6,0 m2

Maximális teljesítménye: 4,2 kW

Közbeszerzési hirdetmények

Számlázási rendszer zártsága